Site Haritası | Sıkça Sorulan Sorular | Ortaklar ve Destekleyenler  International Congress River Basin Management   International Congress River Basin Management   Nehir Havzaları Yönetimi Sempozyumu Uluslararası 
   
   
Forum Hakkında
Tematik Süreç
Siyasi Süreç
Bölgesel Süreç
Temel Gruplar
Hazırlık Süreçleri
Hazırlık Toplantıları
Katılın!
Forum Programı
Ödüller
Yeşil Forum İnsiyatifi
- Forum Evaluation
Basın Odası
Kütüphane
Lojistik Bilgiler
Sponsorlar
Haberler
6th World Water Forum
WWF5 Ana Sayfa  > Hazırlık Süreçleri  > Hazırlık Toplantıları > Nehir Havzaları Yönetimi Sempozyumu Uluslararası
 

Hazırlık Çalışmaları

 Birinci Hazırlık Toplantısı

 

 

Uluslararası Nehir Havzaları Yönetimi Kongresi 

 (21-24 Mart 2007, Antalya- TÜRKİYE ) 


Uluslararası Nehir Havzaları Yönetimi Kongresi 22-24 Mart 2007 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi. Dünya Su Konseyi ile beraber Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen bu uluslararası kongrenin temel amacı, 2009 yılı Mart ayında İstanbul’da gerçekleştirilecek 5. Dünya Su Forumu bölgesel hazırlık faaliyetlerine katkı sağlamaktı.

Uluslararası Kongre; uluslararası organizasyonlara bağlı profesyonelleri, nehir havzası yönetimi uzmanlarını, akademisyenleri, Türkiye’nin bulunduğu bölgeden özel ve kamu sektöründen temsilcileri bir araya getirmek ve nehir havzası yönetimi konusundaki yöntemler hakkındaki bilgileri, kullanılan teknikler ve tecrübeleri paylaşmak için bir fırsat olarak değerlendirildi.

Kongrenin açılış törenine Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Çevre ve Orman Bakanının dahil olduğu en yüksek düzeyde hükümet katılımı oldu. Antalya Kongresi yüksek seviyede resmi katılım, iyi koordine edilen lojistik organizasyon ve kayda değer bir sergi ile tanımlanabilir. Türk hükümetinin kongreye kuvvetli desteği tüm dünyanın dikkatini çekti.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Erdoğan bugün dünyada bir milyar insanın içme suyu sıkıntısı ve iki milyara yakın insanın da temiz suya erişim sıkıntısı çektiğine işaret etti, acil eylem gereğinin altını çizdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Hilmi Güler su temini ve enerji güvenliğinin aynı anda değerlendirilmesinin gereğine değindi. Çevre ve Orman Bakanı Sayın Osman Pepe su temini talep planlarıyla ilişkili olarak gözlem, koruma ve sağlama müeyyidelerini kapsayan daha güçlü su havzası yönetimi gereği üzerinde durdu.

Dünya Su Konseyi Başkanı Sayın Loic Fauchon, su topluluğunun acilen su kaynaklarının güvenliği ve konunun hassasiyeti hakkında gelişmesi gereğini belirtti. Ayrıca ana prensibin “daha az tüketim” fakat “daha iyi yönetim” olması gerektiğini ekledi.

Dünya Su Konseyi yöneticisi, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Prof. Dr. Veysel Eroğlu Kongrenin sonucunda uygulamada tecrübelerin ve bilginin paylaşılmasıyla uluslararası diyalog ve anlayışın sağlanması ümidini açıkladı.

5. Dünya Su Forumu Sekreteri Prof. Dr. Oktay Tabasaran “Su için farklılıkların birleştirilmesi” başlıklı 5. Dünya Su Forumunun teması hakkında bilgi verdi. İstanbul’un, Avrupa ve Asya; Ortadoğu ve Afrika; Kuzey ve Güney arasında, çeşitli su, kültür ve ideolojileri boyunca; fakir ve zengin, dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan bölgeleri arasında coğrafi olarak kesişiminde bulunması nedeniyle “Su için farklılıkların birleştirilmesi” başlığının geliştiğini belirtti.

5. Dünya Su Forumu için başarıyla sağlanan sonuçlar, Forum faaliyeti cephesinden hareketle, Kongre havza ölçeğinde su yönetimi konularıyla ilgili önemli katkı sağladı. Sonuçta Kongre 5. Forum için hazırlık sürecinde tamamen mükemmeldi, Nehir Havza Yönetimi konusunu kapsıyordu.

 Detaylı Bilgi